Prawidłowa pielęgnacja drewnianych mebli ma zasadnicze znaczenie dla ich wyglądu i długiej żywotności. Codzienna pielęgnacja mebli jest bardzo prosta, jednak warto bliżej zapoznać się z procesem konserwacji powierzchni drewnianych. Poniżej znajdziesz niezbędne wskazówki, które pozwolą Ci odpowiednio zadbać o trwałość oraz piękno sowich mebli drewnianych.
Codzienna pielęgnacja mebli drewnianych
Drewniane meble wymagają regularnego przecierania, aby uniknąć nieodwracalnego gromadzenia się brudu i przedłużyć ich żywotność. Szybkie przetarcie suchą lub wilgotną ściereczką z mikrofibry lub odkurzaczem z piór może usunąć brud i zanieczyszczenia, w tym drobne cząsteczki, które mogą zarysować drewniane powierzchnie. Pamiętaj, aby nie stosować żadnych środków czystości. Chemia może uszkodzić powierzchnię mebla, przez co powstaną plamy, odbarwienia.
Konserwacja mebli pokrytych olejem
Meble dębowe olejowane (np. komoda dębowe Andromeda ) należy pokrywać olejem 1-2 razy do roku. Dzięki temu procesowi drewniana powierzchnia jest dobrze zabezpieczona. Ponad to olej wydobywa naturalną barwę drewna oraz jego słoje i strukturę.
Do olejowania potrzebny jest: olej, rękawiczki, kawałek miękki szmatki lub pędzel. Powierzchnie meble pokrywamy dokładnie olejem i zostawiamy do wyschnięcia. Warto wtedy zrobić w pomieszczeniu przewiew, aby olej szybciej wyschną oraz, aby zapach oleju nie drażnił domowników.
Jak naprawić uszkodzony mebel z drewna?
Czasami mebel może zostać uszkodzony, czy poplamiony. Na szczęście meble drewniane w takiej sytuacji można szybko naprawić i przywrócić im pierwotny wygląd. Potrzebny do tego będzie papier ścierny oraz przedmioty wyżej wymienione do konserwacji. Plamę, uszkodzenie należy zeszlifować papierem ściernym, a następnie nałożyć olej. Ta technika szczególnie często przydaje się przy mocno użytkowanych stołach w jadalni, takich jak duży stół 100×200 Robusto z dębu.
O czym należy pamiętać podczas aranżacji wnętrza drewnianymi meblami?
Drewniane meble dodają ciepła i wszechstronności każdej przestrzeni, ale być podatne na uszkodzenia spowodowane wilgocią, resztkami jedzenia i chemikaliami. Istnieją różne metody ochrony przed tymi zagrożeniami. Podstawki i podkładki mogą chronić blat stolika kawowego lub stołu przed plamami oraz uszkodzeniami termicznymi.
Drewno jest podatne na wilgoć, temperaturę i uszkodzenia termiczne, dlatego należy trzymać je z dala od kominków, grzejników i okien. Ponadto, aby uzyskać optymalne rezultaty, należy unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne.
Poradnik pielęgnacji drewnianych mebli
Meble dębowe zazwyczaj pokrywane są olejem i proces konserwacji jest już nam dobrze znany. Jednak jak dbać o meble drewniane pokryte lakierem? W przypadku tego rodzaju mebli wystarczy tradycyjna pielęgnacja przecierania powierzchni mebli z kurzu i brudu. Olej przenika głęboko w strukturę drewna, nie zatykają jego porów. Natomiast lakier tworzy jednolitą warstwę, przez którą płyny, kurz nie przenika.
Podsumowanie poradnika o pielęgnacji mebli drewnianych
Podsumujmy wszystkie czynności, których należy przestrzegać w celu zachowania mebli drewnianych w dobrej kondycji.
– regularne czyszczenie mebli za pomocą suchej lub wilgotnej szmatki
– ochrona przed wilgocią i zmianami temperatury
– unikanie działania promieni słonecznych
– regularna konserwacja
– ochrona przed plamami, uszkodzeniami (podkładki pod kubki, filce pod nóżki)