Wybór idealnego drewna do produkcji mebli jest niezwykle istotny, aby osiągnąć zarówno piękno, jak
i funkcjonalność. Moda powinna odgrywać pewną rolę, jednak trwałość powinna pozostać
priorytetem. Każdy gatunek drewna oferują inną wytrzymałość, możliwości wybarwień, czy obróbki,
jednak bez względu na rodzaj drewna każdy kawałek powinien być odpowiednio wyselekcjonowany.
Jak wybrać odpowiednio drewno do produkcji mebli?
Każde drzewo ścinane jest w odpowiednim momencie jego wzrostu. Na przykład dąb może zostać ścięty nie wcześniej, niż po 120 latach od zasadzania. Jednak zdarza się, że na pozór zdrowe drzewo po rozpoczęciu jego obróbki okazuje się chore. Taki materiał nie może zostać dopuszczony do produkcji mebli, ponieważ końcowy produkt byłby nietrwały lub nieestetyczny. Doświadczony technolog drewna lub stolarz rozpozna chore drewno po takich elementach jak na przykład odbarwienia, plamy, pęknięcia, pusty dźwięk.
Prawidłowa obróbka drewna
Meble drewniane wybierane są często przez osoby, które szukają wyposażenia domu na lata. Jednak, aby się tak stało drewno z którego powstaną meble musi przejść przez niezbędne etapy obróbki.
Pierwszym, bardzo ważnym procesem jest suszenie. Drewno musi odprowadzić wilgoć, aby w dalszych etapach nie zaczęło gnić, wyginać się itp. Kolejnym etapem jest cięcie, frezowanie, szlifowanie. Te na pozór proste czynności również mogą doprowadzić to zniszczenia lub naruszenia materiału. Siła, narzędzia, ilość frezowanych detali musi zostać odpowiednio dobrana do gatunku drewna. Ostatnim bardzo ważnym etapem jest zabezpieczenia powierzchni drewna. Odbywa się to przy pomocy lakieru, bejcy lub oleju.
Meble z drewna liściastego
Niezależnie od tego, czy jesteś producentem mebli na dużą skalę, czy hobbystą stolarstwa, rodzaj materiału drewnianego wybranego do gotowego produktu może mieć ogromny wpływ na jego trwałość, wygląd i potrzeby w zakresie konserwacji. Wybór odpowiedniego drewna pozwala tworzyć elementy, które będą zarówno estetyczne, jak i wystarczająco mocne i wytrzymałe, aby przetrwać czas.
Drewna liściaste, takie jak dąb, jesion i klon, są popularnym wyborem ze względu na ich wytrzymałość i piękno. Ich drobnoziarnista tekstura może być łatwo barwiona na różne style i są mniej kosztowne niż inne twarde drewno. Orzech włoski jest często wybierany do mebli pamiątkowych i specjalnie rzeźbionych elementów, ponieważ ma piękne, bogate kolory z wyraźnymi wzorami słojów, które tworzą uderzające akcenty wizualne. Egzotyczne gatunki, takie jak heban i palisander, mogą być mniej dostępne lub wymagać dodatkowej pielęgnacji i konserwacji, aby z czasem wyglądały jak najlepiej.
Meble z drewna iglastego
Meble z drewna iglastego dominują obecnie w większości produkcji mebli drewnianych. Chociaż drewno liściaste zawsze będzie preferowane przez wykonawców domów i producentów mebli, gatunki drewna iglastego zapewniają bardziej przystępne cenowo alternatywy, które nadal gwarantują trwałość i wytrzymałość. Cedr, świerk i sosna jak w kolekcji do sypialni Sycylia to jedne z najczęściej używanych gatunków drewna iglastego wykorzystywanych w produkcji mebli, znane jako nagonasienne ze względu na ich zdolność do rozmnażania się bez kwiatów i wytwarzania nasion z igłami lub szyszkami, które ułatwiają ich identyfikację.
Jak wykonuje się meble z mikrowczepów?
Często podczas masowej produkcji mebli z litego drewna pozostają duże ilości odpadów. W odpowiedzi na ten problem powstała technologia łączenia drewna na mikrowczepach. Małe elementy drewna łączone są w mozaikę, dzięki czemu ilość odpadów jest znacząco mniejsza i można w pełni wykorzystać dostępny materiał.
Drewno dębowe na meble
Meble z drewna dębowego od dawna cenione są za trwałość i odporność na zużycie. Charakteryzuje się ono również pięknem, które idealnie pasuje do każdego stylu dekoracyjnego, zarówno skandynawskiego, vintage, jak i rustykalnego. Opcje kolorystyczne wahają się od czystej bieli do ciepłego miodowego odcienia – to zaleta, której wikingowie używali w przeszłości jako materiału do budowy statków!
Drewno sosnowe i dębowe może wydawać się podobne pod wieloma względami, ale każde z nich ma unikalne różnice, które mogą wpłynąć na decyzję, którego z nich użyć do projektów mebli. Dąb zazwyczaj rośnie dłużej, ponieważ jest gęstszy. Widać to w meblach typu komoda jakie znajdziesz w Naszym sklepie.
Należy pamiętać, że odzyskany dąb może być tak samo trwały i odporny na uszkodzenia jak nowe drewno, jeśli jest odpowiednio konserwowany. Ponieważ wcześniej używane drewno stało się już mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia.
Drewno sosnowe na meble
Meble z drewna sosnowego to doskonały wybór, ponieważ można je bejcować lub lakierować, aby uzyskać wiele różnych stylów. Co więcej, przystępna cena i trwałość sprawiają, że jest to popularna opcja wśród wielu właścicieli domów.
Drewno sosnowe nie jest tak twarde i wytrzymałe jak dąb, ale nadal stanowi solidny materiał. Sosna jest mniej podatna na zarysowania i wgniecenia niż jej odpowiednik z twardego drewna, co czyni ją idealnym wyborem dla rustykalnego wyglądu, umożliwiając rzeźbienie skomplikowanych wzorów.
Meble sosnowe są znacznie lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia niż meble dębowe, co czyni je atrakcyjną opcją dla osób, które często zmieniają wystrój wnętrz. Sosna jest szczególnie idealna do sypialni dziecięcych, w których meble muszą być zmieniane w miarę ewolucji ich potrzeb, elementy dębowe mogą okazać się wtedy zbyt ciężkie i trudne do zmiany aranżacji w ramach tego planu.