Meble są integralną częścią każdego domu i odgrywają zarówno rolę funkcjonalną, jak i dekoracyjną. Od rustykalnych, ręcznie rzeźbionych detali, po wyrafinowane meble o nowoczesnym wzornictwie. Style mebli ewoluowały na przestrzeni wieków. Ze względu na industrializację, udostępniono nowe materiały, takie jak szkło, aluminium, kute żelazo, metal i plastik, które rzuciły wyzwanie drewnu jako idealnemu materiałowi do projektowania mebli. Funkcjonalne projekty mebli stały się głównym celem, a produkcja została odpowiednio uproszczona.
Meble drewniane
Meble drewniane to elegancki wybór dla każdego domu. Ich trwałość jest nie tylko niezrównana, ale ich wartość wzrasta wraz z upływem czasu, jeśli są odpowiednio konserwowane. Drewniane meble są dostępne w różnych stylach i mogą być wykonane z różnych gatunków drewna.
Historia mebli drewnianych
Historia i ewolucja mebli drewnianych jest ściśle związana ze społeczeństwem, dostępnymi materiałami i postępem technologicznym. Zapoznanie się z tą historią pozwala zrozumieć jak ważną rolę w każdej epoce pełni drewno dla człowieka. Ponad to początkujący stolarze mebli doceniając dawne projekty mają szanse opracowywać na ich podstawie bardziej zrównoważone praktyki podczas produkcji lub dystrybucji swoich produktów.
W początkowych epokach meble były wykonywane ręcznie. Osoby posiadające fach w ręku i zdolności artystyczne mogły korzystać z pracy dla osób z wyższej warstwy społecznej, ponieważ tylko te mogły sobie pozwolić na pięknie rzeźbione meble z litego drewna. Meble służyły nie tylko funkcji praktycznym, ale także pełniły rolę artystyczną i kulturową, odzwierciedlając wartości i tradycje danej cywilizacji.
Rewolucja przemysłowa sprawiła, że techniki masowej produkcji zrewolucjonizowały produkcję mebli. Umożliwiło to wydajniejsze wytwarzanie większej liczby elementów przy mniejszej liczbie potrzebnych rzemieślników i pozwoliło projektantom mebli na wykorzystanie w swoich projektach materiałów sztucznych, takich jak sklejka i fornir.
Trwałość i wytrzymałość drewna sprawia, że wiele mebli było przykazywanych z pokolenia na pokolenie. Ponad to w przeciwieństwie do materiałów drewnopochodnych, drewno można odnawiać i konserwować. Dzięki, czemu mebel z poprzedniej dekady mogą stać się nowoczesnym elementem pomieszczenia.
Dąb w meblarstwie
Dąb jest wszechstronnym wyborem, jeśli chodzi o projektowanie mebli, ponieważ jego twardość czyni go jednym z najtwardszych gatunków drewna, a zatem niezwykle wytrzymałym i solidnym, nadającym się do różnych celów.
Meble dębowe od dawna kojarzone są z tradycyjnym wzornictwem, jednak ich wszechstronność pozwala im również dobrze współgrać z nowoczesną estetyką Meble z litego dębu np. kolekcja mebli do salonu Andromeda oferują trzy główne korzyści: długowieczność, wytrzymałość i trwałość. Chociaż meble dębowe wymagają okresowej pielęgnacji i konserwacji, aby zachować ich piękno, ich żywotność może trwać latami, a nawet być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niestety, ze względu na to, że są wykonane z gęstego drewna, takiego jak dąb, mogą być bardzo ciężkie, co może sprawić, że przenoszenie i zmiana położenia będzie wyzwaniem.
Buk i jego historia w produkcji
Drzewa bukowe można znaleźć na większości kontynentów północnych, a ich delikatna karnacja sprawia, że dobrze się barwią i są niezwykle trwałe – cechy te sprawiły, że są one szeroko stosowane w produkcji mebli, uchwytów narzędzi, przyborów kuchennych i sklejki, a także sprzętu sportowego i instrumentów muzycznych (takich jak gitary).
Podobnie jak dąb, drewno bukowe (np. kolekcja Tetyda) jest niezwykle wszechstronne i często wybierane przez rzemieślników do produkcji zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych mebli. Dodatkowo, jego elastyczne właściwości pozwalają rzemieślnikom na łatwe wyginanie go w celu tworzenia krzywizn nóg krzeseł lub innych elementów mebli, co dodatkowo zwiększa jego wszechstronność i popularność wśród nich.
Sosna w polskim meblarstwie
Drewno sosnowe to niezwykle wszechstronny materiał, idealny do wielu stylów mebli i wystroju wnętrz. Choć sosna skłania się bardziej ku stylowi wiejskiemu, rustykalnemu i postarzanemu (wliczając prowansalski), równie dobrze sprawdza się we współczesnych meblach. Łatwa w obróbce i charakteryzująca się wspaniałymi wzorami słojów, sosna jest również mniej podatna na kurczenie się i pęcznienie z powodu wahań wilgotności, dzięki czemu dobrze zachowuje swoją formę. Drewno sosnowe jest kluczowym gatunkiem drewna w naszej kulturze, ponieważ od wieków porasta tereny Polski. Do dziś w apartamentach, domkach letniskowych widzimy meble z sosny w klasycznym stylu, który dla każdego jest przyjemnym dla oka i sentymentalnym widokiem. Często spotyka się ją w sypialniach jak miodową kolekcję z litej sosny Sycylia.
Meble drewniane do wnętrza obecnie
Meble są wykorzystywane do tworzenia zachęcającego i wygodnego środowiska domowego. Konsumenci coraz częściej poszukują mebli przyjaznych dla środowiska, często płacąc dodatkowo za wsparcie tego celu. Oczekuje się, że trend ten będzie się utrzymywał, a producenci będą kładli nacisk na tworzenie funkcjonalnych, ale trwałych projektów mebli.